DOMO
2022-09-08

Umowa deweloperska zawierana jest pomiędzy deweloperem a nabywcą mieszkania lub domu. Określa ona warunki, na jakich zostanie przekazana inwestycja po zakończeniu jej budowy. To, w jaki sposób powinna wyglądać umowa deweloperska zostało spisane w “Ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym”, która weszła w życie 1 lipca 2022 roku. Pomimo nowelizacji ustawy nadal zdarzają się jednak nieuczciwi deweloperzy obchodzący kruczki prawne i żerujący na nieświadomych klientach. Z tego wpisu dowiesz się, co powinna zawierać poprawnie sformułowana umowa deweloperska i jakie korzyści wynikają z jej podpisania.

 

Zawartość umowy deweloperskiej

Zgodnie z art. 35 Ustawy deweloperskiej, umowa pomiędzy deweloperem a nabywcą lokalu powinna zawierać:

Jakie są korzyści z podpisania umowy deweloperskiej?

Umowa deweloperska to podstawa przy zakupie mieszkania lub domu. Jej długość może przyprawiać o dreszcze, jednak warto wszystko dokładnie przeczytać, aby nie dać się oszukać. Jest ona sporządzana w formie aktu notarialnego, na podstawie którego można rościć prawa o przeniesienie własności. Korzyści płynące z jej podpisania nie kończą się jednak tylko na kwestiach prawnych – umowa deweloperska jest potwierdzeniem oferty, dając możliwość jej ponownej weryfikacji.

Obecnie podpisanie umowy deweloperskiej jest obligatoryjne, więc jeśli usługodawca nie proponuje takiej opcji, od razu powinno wzbudzić to nasze podejrzenia. Zawsze należy zwracać także uwagę na renomę dewelopera i opinie mieszkańców ukończonych inwestycji. DOMO to firma, która ma na swoim koncie ponad 50 budynków z 900 mieszkaniami. Zaufały nam tysiące osób, dlatego zachęcamy do kontaktu również Ciebie. Nasza oferta obejmuje obecnie cztery inwestycje zlokalizowane w okolicach Trójmiasta.