DOMO
2022-09-29

Zakup pierwszego własnego mieszkania wiąże się z dużym stresem, jednak istnieją skuteczne metody na to, aby go zniwelować. Ustawa deweloperska z 20 maja 2021 roku nakłada na usługodawców obowiązek przeprowadzenia tzw. odbioru technicznego w celu skontrolowania przez nabywcę lokalu. Zapis ten daje możliwość sprawdzenia, czy mieszkanie jest zgodne z planem, a w przypadku stwierdzenia wady istotnej lokalu – pozwala na odstąpienie od umowy.

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru technicznego mieszkania?

Podstawowym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas odbioru technicznego mieszkania, jest zgodność lokalu z planem, który powinien być dołączony do umowy. Mowa o rozmieszczeniu pomieszczeń, układzie drzwi i okien oraz usytuowaniu elementów instalacji elektrycznej czy wodociągowej. Niezwykle ważne jest również, aby dokładnie przyjrzeć się ścianom i podłogom. Nawet najmniejsze pęknięcie lub krzywiznę należy zgłosić deweloperowi, który powinien wyjaśnić sytuację z ekipą budowlaną. Tyczy się to również widocznych śladów napraw, wystających kabli oraz innych niedociągnięć. Sprawdzić należy także system wentylacyjny oraz obecność przyłącza internetowego.

odbiór mieszkania od dewelopera

Kto może uczestniczyć w odbiorze technicznym mieszkania?

W odbiorze technicznym mieszkania musi uczestniczyć nabywca lub jego przedstawiciel oraz deweloper bądź jego reprezentant. Zazwyczaj obecny jest również przedstawiciel generalnego wykonawcy, jednak nie jest to wymóg konieczny. W spotkaniu mogą brać udział także podwykonawcy i producenci zastosowanych w lokalu rozwiązań. Zaleca się również, aby nabywca przyszedł z towarzyszem, który pomoże wymierzyć mieszkanie i spojrzy na nie chłodnym okiem. Pomocnikiem często staje się wynajęta osoba, która zna się na budownictwie i wie, na co zwracać uwagę.

Kiedy powinien odbyć się odbiór techniczny mieszkania?

Odbiór techniczny mieszkania odbywa się po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku i zakończony jest przekazaniem kluczy kupującemu. Konkretne daty ustalane są jednak indywidualnie i często zależą od zapisów zawartych w umowie. Co ważne, Ustawa deweloperska zakłada, że brak pojawienia się nabywcy na odbiorze technicznym mieszkania nie jest potwierdzeniem odbioru. W takiej sytuacji deweloper nie może uznać sprawy za zamkniętą i konieczne jest ustalenie nowego terminu spotkania.

Odbiór techniczny mieszkania z DOMO

W DOMO świadczymy najwyższej jakości usługi nie tylko, jeśli chodzi o budowę mieszkań, ale także biorąc pod uwagę odbiory techniczne. Wszystkie kwestie dotyczące spotkania omawiamy z Klientami indywidualnie, a w razie niemożności pojawienia się na odbiorze proponujemy inny termin. Stosujemy się do postanowień zawartych w Ustawie deweloperskiej, działając w sposób transparentny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą domów i mieszkań, w której każdy znajdzie swoje wymarzone M2 nad polskim morzem.