DOMO
2022-09-29

Zakup pierwszego własnego mieszkania wiąże się z dużym stresem, jednak istnieją skuteczne metody na to, aby go zniwelować. Ustawa deweloperska z 20 maja 2021 roku nakłada na usługodawców obowiązek przeprowadzenia tzw. odbioru technicznego w celu skontrolowania przez nabywcę lokalu. Zapis ten daje możliwość sprawdzenia, czy mieszkanie jest zgodne z planem, a w przypadku stwierdzenia wady istotnej lokalu – pozwala na odstąpienie od umowy.

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru technicznego mieszkania?

Podstawowym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas odbioru technicznego mieszkania, jest zgodność lokalu z planem, który powinien być dołączony do umowy. Mowa o rozmieszczeniu pomieszczeń, układzie drzwi i okien oraz usytuowaniu elementów instalacji elektrycznej czy wodociągowej. Niezwykle ważne jest również, aby dokładnie przyjrzeć się ścianom i podłogom. Nawet najmniejsze pęknięcie lub krzywiznę należy zgłosić deweloperowi, który powinien wyjaśnić sytuację z ekipą budowlaną. Tyczy się to również widocznych śladów napraw, wystających kabli oraz innych niedociągnięć. Sprawdzić należy także system wentylacyjny oraz obecność przyłącza internetowego.

odbiór mieszkania od dewelopera

Kto może uczestniczyć w odbiorze technicznym mieszkania?

W odbiorze technicznym mieszkania musi uczestniczyć nabywca lub jego przedstawiciel oraz deweloper bądź jego reprezentant. Zazwyczaj obecny jest również przedstawiciel generalnego wykonawcy, jednak nie jest to wymóg konieczny. W spotkaniu mogą brać udział także podwykonawcy i producenci zastosowanych w lokalu rozwiązań. Zaleca się również, aby nabywca przyszedł z towarzyszem, który pomoże wymierzyć mieszkanie i spojrzy na nie chłodnym okiem. Pomocnikiem często staje się wynajęta osoba, która zna się na budownictwie i wie, na co zwracać uwagę.

Kiedy powinien odbyć się odbiór techniczny mieszkania?

Odbiór techniczny mieszkania odbywa się po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku i zakończony jest przekazaniem kluczy kupującemu. Konkretne daty ustalane są jednak indywidualnie i często zależą od zapisów zawartych w umowie. Co ważne, Ustawa deweloperska zakłada, że brak pojawienia się nabywcy na odbiorze technicznym mieszkania nie jest potwierdzeniem odbioru. W takiej sytuacji deweloper nie może uznać sprawy za zamkniętą i konieczne jest ustalenie nowego terminu spotkania.

Odbiór techniczny mieszkania z DOMO

W DOMO świadczymy najwyższej jakości usługi nie tylko, jeśli chodzi o budowę mieszkań, ale także biorąc pod uwagę odbiory techniczne. Wszystkie kwestie dotyczące spotkania omawiamy z Klientami indywidualnie, a w razie niemożności pojawienia się na odbiorze proponujemy inny termin. Stosujemy się do postanowień zawartych w Ustawie deweloperskiej, działając w sposób transparentny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą domów i mieszkań, w której każdy znajdzie swoje wymarzone M2 nad polskim morzem.

unblocked games unblocked games school unblock games unblocked games school Kağıthane evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat çekmeköy evden eve nakliyat evden eve nakliyat